Môžu byť menštruačné vložky nebezpečné?

Odpoveď znie: “môže”. Priemerná žena počas života spotrebuje niekoľko tisíc vložiek. Pre výrobcov je to obrovský biznis. Reklamy v televízií nás presviedčajú, akú ochranu a bezpečie prináša práve ich “najlepšia” vložka. Ale o problematike nebezpečenstva hygienických vložiek sa nehovorí skoro vôbec. Zarážajúce je tiež, že výrobcovia nemusia zverejňovať na výrobku zloženie vložiek, či tampónov a to isté môžeme povedať aj o detských jednorázových plienkach.

vložkaZ čoho je vložka alebo tampón vyrobený?

Niektoré tampóny a vložky skutočne obsahujú bavlnu, ktorá je považovaná za jednu z najšpinavšiu plodinu na svete a je často striekaná rôznymi pesticídmi. Konvenčné tampóny a vložky najpravdepodobnejšie obsahujú geneticky modifikovanú bavlnu. Bavlna je zvyčajne bielená chlórom alebo inými chemikáliami. Chlór, ktorý sa používa na bielenie vložiek, tampónov či detských plienok uvoľňuje dioxín /karcinogénna látka/, ktorý sa priamo cez kožu dostáva do krvného obehu. Okrem možnosti vzniku rakoviny, dioxín spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, poškodenie reprodukčných orgánov, vývojové poruchy, spontánne potraty, poškodenie plodu, a pod. Dioxín má schopnosť ukladať sa v tele ženy, najmä v tukoch a materskom mlieku. Neexistuje žiadne logické vysvetlenie potreby bielenia hygienických produktov. Svojím zdravím platíme len za estetické a komerčné dôvody bielenia.

Syndróm toxického šoku (TSS) – súčasné teórie naznačujú, že Stafylococus aureus (zlatý stafylokok) alebo skupina Streptococus spôsobujú infekciu TSS. Syntetický materiál, z ktorého je tampón vyrobený, vytvára ideálne podmienky pre zachytávanie tepla a vlhka, čo spôsobuje množenie spomínaných baktérií. TSS je nebezpečný hlavne pre mladé dievčatá, u ktorých sa nestihli vytvoriť potrebné obranné protilátky.

Zoznam nebezpečných látok, ktoré môžu tampóny a vložky obsahovať, ešte pokračuje. Rôzne spotrebiteľské testy ukázali prítomnosť okrem dioxínu, pesticídov, aj BPA, BPS, ftaláty, niektoré bežné vložky môžu obsahovať ďalšie potenciálne nebezpečné zložky, ako sú neutralizátory pachu a vonné látky. Myslím, že toto nie je to, čo chceme absorbovať do krvného obehu z jednej z najcitlivejších oblastí nášho tela.

Syntetické tampóny a vložky majú negatívny vplyv na zdravie ženy a môžu mať dokonca vplyv aj na zdravie plodu a neskôr aj dojčeného bábätka. Okrem zvýšeného rizika rakoviny krčka maternice, maternice, vaječníkov, patrí k častým problémom aj výskyt HPV vírusu,  toxické zaťaženie močového svalstva môže spôsobovať únik moču, hormonálnu nerovnováhu, neplodnosť, poruchy imunity, PMS, infekcie močových ciest a mnoho ďalších problémov.  Problémy môže zhoršiť aj užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Spomínané zdravotné riziká, náklady na nákup vložiek/tampónov a v neposlednom rade aj dôsledky na životné prostredie spojené s výrobou a likvidáciou jednorázových klasických vložiek, niektoré z nás určite presvedčí, aby sme zvážili používanie bezpečnejších, zdraviu neškodných a ekologických produktov intímnej hygieny. Ak sa nechcete vzdať pohodlia používania jednorázových vložiek, našťastie  už máme dostupné aj prírodné organické vložky, ktoré sú dostupné aj na našom trhu. A ako ďalšie alternatívy intímnej hygieny musím spomenúť čoraz populárnejšie menštruačné kališteky vyrobené z lekárskeho silikónu alebo látkové vložky. menstruacny-kalisok-lunacup-vel.1-1454.thumb_240x240

Na záver chcem ešte poukázať na toto video, v ktorom môžete vidieť, čo sa stane, keď zapálime organickú a konvenčnú hygienickú vložku. 100% organická vložka horí pomaly a čisto, zatiaľ čo bežná vložka vytvára čierny dym a hrubý popol, čo dokazuje obsah syntetických vlákien a ropných prísad.

Budem rada, ak pridáte aj vy svoj názor a skúsenosti s alternatívnymi možnosťami intímnej hygieny. Určite tým pomôžete mnohým uvedomelým ženám.

Zdroj: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/05/22/feminine-hygiene-products.aspx, http://www.badatel.net/tampony-sokujuca-pravda-hpv-rakovina-krcku/, http://www.huffingtonpost.com/dr-mercola/feminine-hygiene-products_b_3359581.html, https://cs.wikipedia.org, http://menstrualcupreviews.net/reusable-menstrual-cloth-pads/, http://www.menstruacnykalisokluna.sk/, http://www.badatel.net/varovanie-pre-zeny-vacsina-hygienickych-produktov-su-toxicke/

 

 

 

By | 2017-03-01T22:41:19+00:00 júl 1st, 2016|Články|0 Comments

Pridať komentár