Prírodný dezodorant – čím je iný?

O účinkoch antiperspirantov a dezodorantov je už popísané mnoho a zrejme už viete, aký je medzi nimi rozdiel.

V krátkosti ich pre osvieženie pamäte zhrniem:

Antiperspirant: vďaka obsahu silných účinných (chemických) látok sa póry pokožky uzavrú, čím bránia prirodzenému vylučovaniu potu a ten sa nedostane z tela von. Takýmito látkami sú napr. sulfid zinočnatý,  soli ( aluminium zirconium, aluminium chlorohydrate, aluminium chloride alebo jednoducho chlorid hlinitý), formaldehyd či alkohol. Niektoré antiperspiranty dokážu blokovať vylučovanie potu celé hodiny aj počas športovej záťaže, čím sa telo silne toxikuje.

Dezodorant: dezodorant na rozdiel od antiperspirantu neupcháva póry a nebráni tak vylučovaniu potu, ale svojím zložením neutralizuje zápach spôsobený bakteriálnym rozkladom potu – jednoducho povedané zápach prekrývajú. Zloženie dezodorantov pôsobí antisepticky. Avšak aj  dezodoranty obsahujú mnoho chemických látok, ktoré často spôsobujú začervenanie a reakciu jemnej pokožky – o to viac, ak je dezodorant aplikovaný priamo po oholení podpazušia.

Aký je teda rozdiel medzi prírodným dezodorantom a klasickým (chemickým) dezodorantom?

Zloženie bežného dezodorantu je plné chémie – syntetických látok, z ktorých mnohé sú zdraviu škodlivé – najmä hliníkové soli sa v tele hromadia a sú spájané s Alzheimerovou chorobou. Niektoré štúdie spájajú hliník so zvýšeným estrogénnym efektom (hliník narúša hormonálnu rovnováhu), ktorý podporuje rast rakovinových buniek (rakovina prsníka). Tie sprejové navyše obsahujú často isobutane – plniaci plyn, ktorý je silným alergénom a spôsobuje často podráždenie pokožky.

Prírodné dezodoranty tieto chemické syntetické látky neobsahujú a namiesto nich používajú prírodné zložky – včelý vosk, rôzne rastlinné oleje, maslá, či esenciálne oleje. Práve esenciálne oleje plnia v prírodných dezodorantoch svoju funkciu. Správne zloženie esenciálnych olejov zabezpečí to, aby dezodorant pôsobil antibakteriálne, antifungálne (proti množeniu kvasiniek a húb), antisepticky a zabraňoval tak množeniu baktérií.

Častou zložkou prírodných dezodorantov je zložka pottasium alum, v preklade “kamenec draselný – prášok”. Práve táto zložka je často príčinou otázok, či nejde podobne ako v bežných dezodorantoch a antiperspirantoch o kontroverzný hliník.

Rozdiel medzi klasickou zložkou bežného dezodorantu a zložkou pottasium alum je v tom, že syntetické soli hliníka sú priemyselne vyrábané zlúčeniny (alluminium chlorohydrat), ktorých vnik do organizmu môže spôsobiť jeho ukladanie v organizme a závažne ohroziť zdravie človeka. Pottasium Alum – kamenec draselný je prírodne sa vyskytujúca soľ vo forme kryštálu, ktorá neblokuje vylučovanie potu. Má silné antibakteriálne účinky a pôsobí tak na vznik zápachu vznikajúceho bakteriálnym rozkladom v podpazuší. Okrem toho sa často používa aj v prípravkoch pre problematickú aknóznu pleť. Má “adstringentné” vlastnosti – mierne sťahuje póry a tým reguluje potenie.

Dezodoranty značky Navia sú navyše oproti iným prírodným dezodorantom zbavené často využívanej zložky – sóda bikarbóna, ktorá môže spôsobiť podráždenie.

Zloženie prírodných dezodorantov značky Navia:

CERA BELINA
Tento typ včelieho vosku v kozmetických výrobkoch zabezpečuje jemnú textúru, hodvábny vzhľad, zabraňuje kryštalizácii v zmesiach voskov, masiel a olejov. Nezanecháva „voskový“ pocit, ako pri použití bežného včelieho vosku.

POTASSIUM ALUM (Kamenec draselný – prášok)
Táto prírodná ruda (minerálna soľ) veľmi často používaná v BIO dezodorantoch pre svoje antibakteriálne vlastnosti. Okrem toho sa často používa aj v prípravkoch pre problematickú aknóznu pleť. Má adstringentné vlastnosti – mierne sťahuje póry a tým reguluje potenie.

ISOPROPYL MYRISTATE
Je to ester mastnej kyseliny – kyselina myristová. Je rastlinného pôvodu a v kozmetike sa používa ako rozpúšťadlo a nosič účinných látok. Zjemňuje a vyhladzuje pokožku, dobre sa vstrebáva, nezanecháva mastný film na pokožke.

CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDES
Je frakcionovaný kokosový olej. Má ľahkú textúru, na pokožke nezanecháva mastný film, neupcháva póry, zjemňuje a vyhladzuje pokožku.

TOCOPHEROL (Vitamín E)

ESENCIÁLNE OLEJE

Navia ponúka tri vône dezodorantov – Ranná Rosa so sviežou kvetinkovou vôňou určenú najmä pre ženy, univerzálna svieža vôňa pre dámy aj pánov Chladivý Vánok a zemitá bylinková vôňa vhodná pre pánov Lesná Tôňa.

Vymeňte svoje bežné dezodoranty za zdravšiu verziu bez hliníka a škodlivej chémie…

Ponuka prírodných dezodorantov TU

 

By | 2017-01-23T17:07:40+00:00 január 23rd, 2017|Články|0 Comments

Pridať komentár