Čoho sa vyvarovať počas tehotenstva v kozmetike – II.

Tehotenstvo je najkrajšie obdobie pre väčšinu žien. Niektoré budúce mamičky sa môžu tešiť z krásnej a žiarivej pleti, iné zasa naopak pozorujú skôr zhoršenie stavu pleti a musia sa popasovať s rôznymi problémami, ako nadmerná mastnota, akné, príliš suchá a šupinatá pokožka, stmavnutie kože (pigmentácia), natiahnutie kože. Tieto problémy majú na svedomí najmä zmeny v hladinách hormónov. Väčšina týchto zmien sa na pokožke stratí po pôrode.

Ak patríte k ženám, ktorým tehotenstvo prinieslo spomínané problémy, môžete ich zmierniť pomocou správnej starostlivosti a vhodne zvolených prípravkov. Základom starostlivosti o pleť počas tehotenstva je pravidelné čistenie a odlíčenie pleti. Druhým dôležitým faktorom v starostlivosti o pleť počas tehotenstva je výber správneho krému. Vyberte si krém podľa aktuálneho typu pleti. Suchá pokožka ocení mastnejšie krémy, mastná ľahšie, ktoré upravia tvorbu mazu a neupchajú póry. Citlivá pleť má rada jemné neparfumované, hypoalergénne krémy. Tehotenstvo však nie je obdobím vhodným na skúšanie najrôznejších kozmetických výrobkov či liečebných postupov, keďže niektoré látky by mohli mať negatívny vplyv na plod.

Pripravili sme pokračovanie zoznamu potenciálne nebezpečných látok, ktoré sa nachádzajú v bežných kozmetických výrobkoch, ktorým sa radšej počas tehotenstva vyhnite:

nechty1. Acetón

Neurotoxický jed, ktorý môžeme nájsť v prostriedkoch na odstraňovanie škvŕn, v odlakovačoch na nechty, v lepidlách.
Ohrozuje nervovú sústavu, dráždi dýchacie cesty, oči a kožu. Poškodzuje pečeň a obličky. Môže poškodiť vyvíjajúci sa plod.

Na štítkoch ich nájdete ako: acetón, dimethylketón, propan-2-on

2. Amoniak

Amoniak alebo čpavok je bezfarebný plyn so štipľavým dráždivým zápachom. Je charakterizovaný ako toxická, veľmi nebezpečná látka. Amoniak nájdeme  v mnohých čistiacich prostriedkoch v domácnosti a hlavne vo farbách na vlasy. Názory na farbenie vlasov počas tehotenstva sa opäť rôznia. Kaderníci a výrobcovia farieb tvrdia, že farbenie vlasov tehotným ženám neškodí, ale lekári sú opatrnejší a radia, nefarbiť alebo počkať s farbením aspoň do konca tretieho mesiaca tehotenstva.

Na štítkoch ich nájdete ako: amoniak, čpavok, ammonia, hydroxid amonný

3. Benzalkonium/Benzethonium chloride

Je to antimikrobiálna látka, deodorant, konzervačná látka, ktorá sa používa do hydratačných krémov, opaľovacích krémov, prostriedkov na čistenie tváre i pri liečbe akné. Štúdie na zvieratách poukázali na poruchy mozgu, nervového systému a krvného obehu. Je považovaný za možný karciogén. Spôsobuje podráždenie dýchacích ciest a alergií, preto je obzvlášť nebezpečný je pre ľudí s astmou alebo s kožnými problémami ako je ekzém.

Na štítkoch ich nájdete ako: Benzalkonium, Benzethonium chloride, benzalkónium, benzethonium chlorid

4. Fragrance (PARFUM)

Syntetické vône /parfémy/ môžu byť tvorené stovkami chemických látok, ktorých zloženie je držané v tajnosti pred spotrebiteľom. 95% chemikálií vo väčšine komerčných parfémov sú syntetické zlúčeniny odvodené z ropných produktov. Tieto látky môžu spôsobovať aj: bolesti hlavy, závrate, vyrážky, hyperpigmentáciu, kašeľ, zvracanie, kožné podráždenie, môže byť spúšťačom astmy,  atď. Bežné vonné chemikálie obsahujú ftaláty a syntetické pižmá, ktoré môžu narušiť hormonálny systém a spôsobovať rakovinu.  Existujú odporúčania pre tehotné ženy, aby sa zdržali používania parfémov počas tehotenstva alebo aspoň počas prvého trimestra. Štúdie preukázali možnú súvislosť medzi používaním parfémov a vrodenými chybami detí, cukrovkou, autizmom a ADHD.

Parfém nájdeme v mnohých kozmetických prostriedkoch a prostriedkoch osobnej starostlivosti.vona

Na štítkoch ich nájdete ako: fragrance, parfum, parfém, vôňa

5. Glykoly

Používajú sa ako rozpúšťadlá, zvyšujú prenikanie a pôsobenie prípravkov, zabraňujú produktu topiť sa pri vysokých teplotách alebo zamŕzaniu v mrazoch. Nájdeme ich v  šampónoch, deodorantoch, rúžoch, krémoch, pleťových vodách, vlhčených vreckovkách, zubných pastách, penách na holenie, pleťových maskách, kondicionéroch, dekoratívnej kozmetike.
Môže spôsobovať dermatitídu,  podráždenie kože, narušenie kožnej bunky. Poškodiť môže pečeň a obličky, dokonca aj mozog. Mení štruktúru pokožky, umožňujúc ďalším chemikáliám preniknúť hlboko do pokožky a zvyšuje podiel iných chemických látok, ktoré sa dostanú do krvného obehu; štúdie na zvieratách preukazujú vplyv na reprodukciu, možné mutácie, vplyv na mozgový a nervový systém, endokrinné poruchy.

Na štítkoch ich nájdete ako: propylen glycol (PG), polyethylen glycol (PEG), ethylen glycol (EG)

6. Hliníkové zlúčeniny

Alumíniové soli nájdeme v zložení antiperspirantov a deodorantov. Ich úlohou je vytvoriť pomyselnú zátku vo vývode potnej žliazky tak, aby sa vyprodukovaný pot nedostal na povrch pokožky. Obsiahnutý hliník sa navyše podľa viacerých štúdií môže vstrebávať do organizmu a podieľať sa na vzniku závažných chorôb ako rakovina prsníka, alzhaimerovej choroby, môže spôsobovať poškodenie nervového systému a vývojové vady.

Na štítkoch ich nájdete ako: aluminium zirconium, aluminium chlorohydrate, aluminium chloride alebo chlorid hlinitý

7. Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je známa aj pod názvom aspirín. Je známym pomocníkom pri rôznych kožných ochoreniach. Ale vo všeobecnosti aspirínu  by ste sa mali počas tehotenstva vyvarovať, pretože môže spôsobiť vážne komplikácie. Názory lekárov sa rôznia pri otázke, koľko kyseliny salicylovej môže ovplyvniť plod. Testy vykonané u pacientov, ktorí užívali perorálne formy kyseliny salicylovej, bolo zistené, že spôsobujú zvýšené riziko potratu, srdcové a pľúcne problémy, komplikácie s krvácaním u matky i dieťaťa. Kyselina salicylová je súčasťou liekov na akné a aj niektorých telových peelingov, môžete ho nájsť taktiež v niektorých čistiacich prostriedkoch.

Na štítkoch ich nájdete ako:  kyselina salicylová, Betahydroxykyseliny, BHA, salicylic acid

8. Ortuť

Tento ťažký kov možno ešte vždy nájsť v niektorých maskarách, očných kvapkách, či lokálnych liekoch. Je to známy alergén a neurotoxín. Ortuť u nenarodených detí spomaľuje vývoj mozgu a nervovej sústavy.

Na štítkoch ich nájdete ako: timerosal, oxid ortuťnatý, fenyloctan ortuťnatý, fenylbenzoát ortuťnatý, merkurochróm

9. Oxybenzon

Používaní v opaľovacích krémoch ako UV filter, UV absorbér. Spôsobuje podráždenie kože, alergie, hlavne pri kontakte so slnečným žiarením, možný karciogén.  Môže spôsobiť hormonálne zmeny a je možné riziko vývojových vád u detí.  Objavuje sa dokonca v “exkluzívnych značkách”. Môžeme ich nájsť aj v krémoch a produktoch na báze retinolu.

Na štítkoch ich nájdete ako: Oxybenzon, oxybenzone, Escalol 567, Neo Heliopan Bb, Uvinul M40, Benzophenone-3

10. Retinol alebo vitamín A

Retinol/vitamín A patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Vitamín A je samozrejme dôležitý pre správny vývoj plodu, ale príliš veľké množstvo môže spôsobiť vážne vrodené chyby a pečeňovú toxicitu. Retinol nájdete v liekoch predpisovaných pri problémovej pleti, v krémoch proti vráskam i v opaľovacích krémoch. Nové štúdie ukazujú, že aplikácia retinylpalmitátu na pokožku v prítomnosti slnečného svetla, môže spôsobovať poškodenie kože a vznik rakoviny kože.

Na štítkoch ich nájdete ako: kyselina retinová, retinylpalmitát, retinaldehydu, adapalénu, tretinoín, tazaroténu a izotretinoín.

11. Sodium lauryl sulfate

Poznáte ho aj pod skratkou SLS. Vďaka SLS produkty krásne penia a účinne odstraňujú mastnotu. Pridávajú sa do mydiel, šampónov, prípravkov na holenie, zubných pást a pien do kúpeľa. Pri dlhodobejšom používaní môže zapríčiniť podráždenie očí, kožné vyrážky, vypadávanie vlasov, šupinatenie kože, lupiny a alergické reakcie.

Na štítkoch ich nájdete ako: Sodium lauryl sulfate /SLS/

12. Titánová belobapasta

Titánová beloba je jedno z najrozšírenejších “éčiek”. Nájdeme ju v zubných pastách, v opaľovacích krémoch. Existujú tvrdenia, že je to neškodná látka, ale objavujú sa medzi vedcami názory, že môže mať podobné účinky ako azbest. Môže poškodiť pľúca, spôsobiť zápaly tkaniva, možný karciogén.

Na štítkoch ich nájdete ako: E171, oxid titaničitý, titanium dioxide, titandioxid, titan(IV)-oxid, Rutil, Anatas, Brookit, C.I. Pigment White 6

Čoho sa vyvarovať počas tehotenstva v kozmetike – I.

http://www.vogue.com/13414488/beauty-ingredients-pregnancy-safety-toxic/, https://www.bizy-bee.com/tehotenstvi/vitamin-a-tehotenstvi-rizika, http://zdravie.11665.com/sk/zdravie/201307/155320.html, https://sk.wikipedia.org, http://www.pourlemondeparfums.com/naturalvssynthetic.html, http://www.thebump.com/a/perfume-safe-during-pregnancy, http://www.slozenikosmetiky.cz/oxybenzone/, http://www.momsaware.org/personal-care-whats-in-it/60-personal-care-products-ingredient-awareness.html, http://www.vitalia.cz/clanky/titanova-beloba-je-vsude-od-zvykacek-pres-zubni-pastu-az-po-primalex/

By | 2017-03-01T22:40:07+00:00 august 22nd, 2016|Články|0 Comments

Pridať komentár