Nie je make-up ako MAKE-UP! – šetrime svoju pleť aj peniaze

Sme ženy a slovo makeup znamená pre väčšinu z nás malý zázrak – minimálne pre tie, ktoré nedostali v kolíske od sudičky ideálnu bezproblémovú pleť. Hľadáme, skúšame a testujeme značku za značkou. Naše nároky na make up stúpajú. Hľadáme make up, ktorý má hodvábnu krémovú textúru, dokonale kryje nedokonalosti, má ideálny odtieň pasujúci presne k našej pokožke, ľahko sa nanáša,  krásne vonia, neotiera sa a nešpiní našu novú bielu blúzku, vydrží minimálne 16 hodín a  s prísľubom výrobcu vyhladzuje vrásky a to všetko v cene – nie je o čom, ideálne do 20€. Ale aj tu – alebo práve tu platí výrok: “nie je všetko zlato, čo sa blyští”.

ako si vybrať make-up

Máloktorá z nás sa pri nájdení “ideálneho make upu” zamyslí nad jeho zložením a ak pôjdeme ešte ďalej, jeho účinkoch na pleť. Paradoxne sa každá z nás chce starať o pleť na tvári, kupujeme hydratačné, vyhladzujúce a upokojujúce krémy aby sme mali pleť sviežu, vypnutú a hladkú ako “bábika”. Namiesto toho si však pleť sami dobrovoľne ničíme – sušíme, “vráskavíme” a dráždime. Chémia, ktorú obsahuje každý synteticky vyrobený krém, make up a iné prípravky dlhodobým pôsobením ničia našu pleť a my za to dobrovoľne míňame čoraz viac peňazí.

Aký make up si teda vybrať?  Ideálny make up asi ešte nikto nevyrobil, ale na trhu sú rôzni výrobcovia, ktorí pomaly upúšťajú od pridávania chémie do svojich výrobkov a snažia sa ponúknuť čo možno najzdravšie zloženie svojich výrobkov. Označujú svoje produkty PRÍRODNÉ / MINERÁLNE, BIO alebo BIO CERTIFIKOVANÉ.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Prírodný alebo Minerálny make up mastenec makeup nasledky

Výrobky označené ako prírodné alebo minerálne nepodliehajú žiadnym záväzným  predpisom, môžu teda obsahovať malé množstvo prírodných látok, ale výsledný produkt často obsahuje aj syntetické alebo chemické látky. Neexistuje žiadna zákonná kontrola, ktorá by regulovala percentuálny obsah prírodných ingrediencií v takto označených produktoch. Zložky v prírodnej kozmetike navyše nemusia byť práve najzdravšie, ak nie sú v BIO kvalite, teda je možné, že sa okrem syntetických a chemických látok objavia v produkte aj reziduá hnojív používaných na pestovanie “prírodnych” zložiek.

Minerálny make up – označovaný ako prírodný produkt je síce prírodný, ale jeho základ tvorí prášok z horniny – kameňa označovaný ako mastenec (talc) alebo sľuda – mica prášok (mica). Tieto zložky sú považované za prírodné a to drvivej väčšine výrobcov kozmetiky stačí na to, aby pod značkou “prírodný” uspokojili svedomie spotrebiteľov o neškodnosti kozmetiky. Výrobcovia preto nekontrolujú vstupné ingrediencie – ich kvalitu a spracovanie, pritom je mastenec vďaka svojmu spôsobu spracovania známy karcinogén a jeho používanie najmä v intímnej hygiene je spájané s rizikom rakoviny vaječníkov.

BIO make up

Bio kozmetika podobne ako prírodná kozmetika nepodlieha žiadnym predpisom, takže percentuálny obsah nie je stanovený a kontrolovaný. Takto označená kozmetika bude samozrejme obsahovať podiel ingrediencií z kontrolovaného poľnohospodárstva, najlepšie je ak je aj uvedený certifikačný orgán konkrétnej ingrediencie v Bio kvalite,  ale v konečnom zložení sa objavujú  najmä prírodné látky necertifikované ako Bio a teda môžu byť zaťažené hnojivami či pesticídmi, ale aj  látky syntetické alebo chemické. Je potrebné si preto pozorne čítať zloženie takto označovaných produktov.

Certifikovaný BIO prírodný makeup 

organic-certificationsMomentálne je takto označený kozmetický produkt jedinou zárukou kvality pre spotrebiteľa vo väčšine krajín sveta, že daný produkt (značka) a ich výrobok obsahuje kvalitné a kontrolnými orgánmi kontrolované bio ingrediencie, v súlade so zákonnými predpismi. Tieto produkty musia obsahovať minimálne 95% certifikovaných bio látok, zvyšných 5% sú prírodného pôvodu. Používanie syntetických, chemických alebo zvieracích látok je prísne zakázané, podobne ako aj testovanie na zvieratách.

Cena VS  kvalita

“Ja si Bio kozmetiku nemôžem dovoliť” túto vetu počujem často, ale dovolím si tvrdiť, že práve kvalitná Bio kozmetika dokáže ušetriť našu peňaženku a najmä zdravie

Ceny certifikovanej Bio kozmetiky ako aj Bio kozmetiky sú v niektorých prípadoch vyššie ako väčšina štandardných značiek make upov v drogériách, ale v mnohých prípadoch rovnaká ak nie nižšia ako svetové značky dekoratívnej kozmetiky ako je M.A.C, Urban Decay, Estée Lauder, Elizabeth Arden, Mary Kay alebo Dior, ktoré sú však plné chémie, silikónov a parabénov. Napriek okamžitému super model look efektu, ktorý tieto chemické koktaily dokážu vyčarovať ich vplyv na štruktúru pleti za tie peniaze podľa môjho názoru nestojí. Väčšina lacnejších make upov štandardne dostupných v drogériach je taktiež často cenovým otáznikom. Štandardný make up má často príliš tekutú konzistenciu a teda plnidlá v make upoch musia byť kompenzované adekvátnym množstovm chemických pigmentov.  Make up tak vydrží o polovicu až tretinu menej ako čistý prírodný make up bez plnidiel. Týka sa to najmä púdrových bežne dostupných make upov, ktoré sú vo veľkej miere nadstavované sporným mastencom.

Dlhodobé pôsobenie chémie na pleť navyše postupne vyžaduje čoraz väčšie investície do regeneračných krémov, elixírov, masiek a iných prípravkov na jej obnovu – väčšinou bohužiaľ opäť zložených z chémie a syntetických zložiek. Je to začarovaný kruh kozmetického priemyslu, ktorý s našou pomocou dosahuje miliardové zisky na úkor nášho zdravia. 

Make up vytvorený z prírody v jej najčistejšej podobe – v podobe lupeňov kvetín, čistých kvalitných olejov, aloe vera alebo iných organických látok sa naopak postará o dokonalú výživu a regeneráciu pleti….a tým spojené aj šetrenie našej peňaženky….

zuii organic

PRIRODZENOSŤ….KRÁSA….ZDRAVIE – KONEČNE SPOLU!

 

By | 2017-03-01T22:40:41+00:00 júl 22nd, 2016|Články|0 Comments

Pridať komentár